Aktuality Jazzové sekce 1971-1988 za rok 2020

ZRUŠENO
Miles Davis konečně pátý. Poslechový pořad Vladimíra Kouřila zaměřený na světový jazz časů Jazzové sekce podle tehdejšího Bulletinu Jazz. 
České Muzeum Hudby 23. dubna v 19 hodin.https://www.facebook.com/events/496170024321594/
https://www.nm.cz/ceske-muzeum-hudby/jazzova-sekce-19711988-miles-davis-konecne-paty
Od 18:00 h proběhne komentovaná prohlídka výstavy Import / Export / Rock’n’roll.


VÝSTAVA UZAVŘENA
Výstava Import / Export / Rock’n’roll v Českém muzeu hudby, kde je i expozice o Jazzové sekci, je prodloužena do konce června 2020 https://1url.cz/RzeTc


Po nešťastné srážce vášnivého cyklisty s autem loni v červnu, zemřel 9.1. 2020 Petar Introvič, leader slavné hanspaulské bluesové kapely Bluesberry, člen Jazzové sekce SH ČSR. Ve jmenném rejstříku kapel najdeme v knize Jazzová sekce v čase a nečase na ni 16 odkazů, na jejího kapelníka v rejstříku osob další 3. V jediném čísle časopisu Dvanáctka, 28 stránkových novin formátu A3, věnovaných blues, swingu a jazzové tradici (1983), jejichž vydávání už nemělo kvůli zákazu činnosti JS pokračování, v třístránkovém rozhovoru mnou vedeným, zřejmě nejdelším, který Petar kdy poskytl, podrobně líčí svou cestu k lidovému blues:
„…Já to trochu rozvedu o to, co jsem nikdy nikdá nikomu nepovídal, když je to pro sekci. Coby dítě jsem se věnoval hře na klavír. Pro Elišku. Turecký pochod. Doma jsem poslouchal desky, co měl otec. Čochtan. Babička Mary. Evropa volá. Armstrong. 40 let jazzu. Nějakej Tiger Rag. Nazpívalo to nějaké pěvecké sdružení. bez nástrojů. perfektní. Pak George Hudson a jeho twistoví hoši. Rokenrol. Saint Louis Blues. Ale nějaký jiný. Hrál to Red Wagon na klimpr. Bezva. Teď s odstupem času lituju, že ty desky nemám. Otec měl album starého jazzu, dvacátá léta. Bohužel, umřel, když jsem byl ve vazbě…“
17.5. 1978 Bluesberry vystoupily poprvé na 6.Pražských jazzových dnech na soutěžní přehlídce amatérských kapel a porota odborníků je ocenila „bronzovým“ místem. O tři dny poté už vystoupili mezi jazzovými kapelami ve velkém sále Lucerny pro 3000 diváků. Opět zahráli na podzimních 7.PJD 1978 a kapela se stala jednou z „domovských kapel“ různých akcí Jazzové sekce. Zahráli i v rezidenci amerického kulturního atašé, jehož tekutý dar se rozlil na chodníku před služebnou SNB, kam ho odvezla policie a nešetrně s Introvičem „flákla“ o zeď. Několik z nás Petara přišlo podpořit na soud v Praze 6, kde dostal trest za pokus o opuštění republiky. Byl jednou z vůdčích osobností někdejší amatérské hudební komunity pražské čtvrti Hanspaulka.
S Petarem Introvičem se loučíme 21.1.2020 ve 12 hodin, ve velké obřadní síni v pražských Strašnicích.
Vladimír Kouřil, foto Jiří Volek