2.9.1986 – domovní prohlídky v bytech všech členů výboru JS, Karla Srpa, Josky Skalníka, Vladimíra Kouřila, Čestmíra Huňáta a Tomáše Křivánka, dále u pokladníka Miloše Drdy a u majitele domku, v níž měla JS umístěnou redakci, čítárnu a provozní prostor, Vlastimila Drdy. Všichni byli vzati do vazby a obviněni z nedovoleného podnikání podle § 118.
Razii vedl kpt. Viktor Špirk, jedním z členů byl estébák který si postupně říkal Doležal, Dubský, Dubiský.
Tým advokátů byl sestaven takto: JUDr. Otakar Motejl pro Karla Srpa, JUDr. Zdeněk Dítě pro Vladimíra Kouřila, JUDr. Tomáš Sokol pro Tomáše Křivánka, JUDr. Jan Choděra pro Čestmíra Huňáta, JUDr.David Uhlíř pro Josku Skalníka.
30.10.1986 – ukončení vyšetřování a navrženo podání obžaloby pro všech sedm obviněných.
22.12.1986 – soud rozhodl o propuštění Josky Skalníka a Miloše Drdy. Skalník byl propuštěn z vazby, prokurátor Monsport se ale proti propuštění Miloše Drdy odvolal.
27.12.1986 – Monsportovo odvolání soud zamítnul a nemocný pokladník Miloš Drda byl propuštěn z vazby.
30.12.1986 – soud v Praze 4 vrátil věc k dořešení a rozhodl o propuštění tří zadržených z vazby.
22.1.1987 – Městský soud rozhodl o propuštění z vazby T. Křivánka, Č. Huňáta a V. Drdy.
Proti propouštění z vazby podával v obou případech městský prokurátor JUDr. Monsport stížnost. Propuštění části zadržených bylo impulsem pro zesílenou aktivitu za zrušení obviněných Prozatímním výborem JS (Jiří Exner, Jana Pacholíková, Martin Sýkora), Chartou 77 a VONS v kampaních doma i v zahraničí. Prací Prozatímního výboru byla podpora uvězněných v mezinárodním rozsahu a příprava směřující ke vzniku následnické organizace.
10. – 11.3.1987 – hlavní líčení u Obvodního soudu Prahy 4. Předseda soudu JUDr. V. Stibořík. 13.3.1987. Ze zprávy vyšetřování VB: „Do 9. hodin se na chodbách sešlo asi 200 osob. Při příchodu Kouřila a Srpa přítomní tleskali. Bylo přítomno celkem 12 zahraničních novinářů. V soudní síni byl pouze reportér Hlasu Ameriky Naegele, Ze známých osob Šilhavá, Vohryzek, B. Hájek, V. Havel, R. Battěk, A. Stankovič, J. Průša, A. Šabatová a J. Gruntorád. Ve 12.10 byla nalezena na dveřích WC samolepka EXISTUJEME – JAZZOVÁ SEKCE. Před budovou byly prováděny perlustrace odcházejících. Druhý den byl na žádost britské ambasády vpuštěn do síně předseda International Jazz Federation Charles Alexander.“
Vynesené tresty byly díky mezinárodnímu i domácímu tlaku a vědomí soudu o pochybnosti obvinění podstatně mírnější, než požadoval prokurátor: K. Srp dostal 16 měsíců, V. Kouřil 10 měsíců – oba nepodmíněně, ostatní s podmínkami: J. Skalník 10 měsíců, Č. Huňát a
T. Křivánek 8 měsíců. K samostatnému jednání byli vyloučeni M. Drda a V. Drda – k jejich soudu už nikdy nedošlo.
12.5.1987 proběhlo odvolací soudní řízení před Městským soudem v Praze. V soudní budově se opět shromáždil dav lidí, skupina představitelů Charty 77 a VONS, dostavila se celá řada zahraničních novinářů. Soud pod vedením Judr.Píchové rozsudky potvrdil. Srp a Kouřil byli hned odvedeni do výkonu trestu. Až do ranních hodin 13.5.1987 byla zesílena bezpečnostní opatření kolem soudní budovy na Karlově náměstí a v okolí s cílem zamezit „případným provokacím“.
18.5.1987 byli oba nepodmíněně odsouzení z Ruzyně odvezeni do Plzně na Bory Karel Srp a do Bělušic u Mostu Vladimír Kouřil.